13. april 2023

GoCook Smagekassen 2023 er aflyst

Smagekassen 2023 er aflyst

På grund af den svære økonomiske situation i Coop er der desværre ikke penge til at gennemføre GoCook Smagekassen i 2023. Det er jeg rigtigt ked af, for jeg ved, hvor stor madglæde og læring den giver på skolerne. 

Jeg arbejder benhårdt på at få Smagekassen tilbage i 2024.

Og skriv gerne en kommentar nederst her i nyheden om, hvad Smagekassen betyder for dig og hvorfor det er vigtigt at få den tilbage.

Brug fortsat skolekontakten.dk og gocook.dk

Det er lykkes at finde penge til at holde både skolekontaktens hjemmeside inklusiv lageret med gratis undervisningsmaterialer i live, så du fortsat kan bestille materialerne mod kun at betale porto og forsendelse.

Du kan også fortsat bruge gocook.dk og GoCook-app'en.

Accepter i øvrigt gerne cookies, når du bruger skolekontakten.dk og gocook.dk. Det giver vigtige data på, hvor meget hjemmesiderne bliver brugt. Jeg bruger kun cookies til analyse.

Se de gratis undervisningsmaterialer

Se, download eller køb de mange gratis undervisningsmaterialer fra GoCook og Skolekontakten.

Materialer

Kommentar

12. februar 2024
Mahmoud
Ja
12. februar 2024
Mahmoud
Ja
4. oktober 2023
Alexander B.
Jeg bruger altid GoCook smagskassen med mit madkundskab som valgfag i 7. og 8. klasse. Der er altid høj kvalitet i opskrifterne og ny inspiration og gode idéer. Jeg og mine elever har været rigtig glade for at bruge smagskassen hvert år, og jeg håber inderligt at det kommer tilbage i 2024, da det virkelig er noget der skaber rammer for stor madglæde, inspiration og god undervisning på skolerne. Mvh Alexander
10. september 2023
Heidi Grundahl
Kære Bente og Co. Vi bruger smagskassen flittigt hvert eneste år, og vil helt sikkert komme til at savne den fantastiske inspiration og øjenåbner forløbet altid byder på, både for os som lærere og vores elever. Der er altid nye spændende indgangsvinkler til brug af råvarer, arbejde med nye smage, teori mm. Vi bruger både opgavehæfterne og filmene, på alle klassetrin, og så vælger vi ud hvad der passer til hvilke trin. Vi håber bestemt at I vender tilbage til næste år :-)
8. august 2023
Lene Juul
Kære Bente og GoCook Jeg har i mange år set frem til mine GoCook forløb i mine respektive klasser. Det er og har været en god tradition, som jeg håber kommer tilbage. Der har været mulighed for at arbejde med ingredienser, som måske ikke ligger naturligt i undervisningen. Det har samtidigt været fantastisk at undervisningsmaterialet, har taget udgangspunkt i alle aspekter i madlavningen, fra jord til bord. Jeg håber og ser frem til at GoCook kommer oven på igen. Mvh Lene
7. juli 2023
Tedde Gustavsen
Kære Bente og Co. Jeg er så ærgerlig over, at mine elever ikke skal deltage i GoCook næste skoleår. Både turen til den lokale Kvickly samt dagene i madkundskab med eleverne, har været en god anledning til at tale om fødevarernes vej fra jord til bord, enkelte sunde opskrifter og at være i køkkenet med elever fra de starter i 1.klasse. Håber at GoCook er tilbage igen næste år. Mvh Tedde Gustavsen
6. juli 2023
Lillian
Tak for de år I kunne <3 Vi ser frem til I kan igen <3 venligst Lillian
14. maj 2023
Anne-Mette Bruun
Øv… hvor ærgerligt! Jeg har brugt Smagekassen flittigt og ved, at min klasse bliver så skuffede. Smagekassen bidrager hvert år til, at børnene får nye smagsoplevelser og viden om forskellige grøntsager. De får også øvet sig i at smage nye og ukendte varer- ofte har de lavet mad hjemme efterfølgende. Håber at Smagekassen kommer retur næste år! Vh Anne-Mette
14. april 2023
Line
Øv, hvor er det ærgerligt! Go Cook har været det her særlige pust udefra i min årsplan de sidste mange år. Håber at det kommer tilbage!
14. april 2023
Line
Øv, hvor er det ærgerligt! Go Cook har været det her særlige pust udefra i min årsplan de sidste mange år. Håber at det kommer tilbage!
13. april 2023
julie cerkez
Kære Bente, Sikke en skam - jeg har med KÆMPE succes brugt GoCook i mange år. Jeg har både brugt det til indskoling og mellemtrinnet. Håber det kommer tilbage. Dbh Julie Cerkez/Maglegårdsskolen
13. april 2023
Adam Williamson
Kære Bente og hele holdet bag GoCook. Mega ærgeligt og en tradition i skolekalenderen og et aktivitet som ALLE børn, elever, familier, kollegaer samt undertegnet har glædeligt set frem til. Jeg melder mig gerne til så snart vi kommer på den anden side og kan genskabe dette i 2024. JEG vil gerne bidrage som kok, kulinarisk legebarn og folkeskolelærer med hang til GRØNNE tilgange til madglædens udbredelse. Mvh, Adam Williamson

Skriv en kommentar